SOPIRE silkedyne med bambusvår er en helårsdyne med det bedste fra naturen. Betrækket på dynen er af bambus. Indeni er dynen fyldt med 1000 g mulberry silke. Denne SOPIRE silkedyne måler 140 x 200 cm, hvilket svarer til en almindelig enkeltdyne.
Med SOPIRE Silkedynen svøbt omkring dig natten igennem, oplever du materialernes lethed og deres gode egenskaber, der tempererer dig natten igennem.
Silkedyner med bambusvår, er særligt velegnet til personer der har det varmt om natten.
En god helårsdyne som både er allergivenlig og særdeles åndbar. Derudover så er silkedynen temperaturregulerende. Det betyder, at hvis du har det varmt kan dynen virke kølenede. Når det gælder dobbeltdyner kan samme dyne virke kølende på dig, men lunende på din partner, alt efter hvilken kropstemperatur I har.
I hvert hjørne af dynen er der en lykke. Dette giver dig mulighed for at binde dit bambus sengetøj fast til dynen, da vores bambus sengetøj har snore i hvert hjørne. Du er derfor fri for at dynen falder ned i enden af dynebetrækket.
Se vores øvrige bambusprodukter her